Zatrucie alkoholowe

6157063066_0cdd31293a_mZatrucie alkoholowe jest wynikiem spożycia zbyt dużej ilości alkoholu w zbyt krótkim czasie. Jest ono niezwykle niebezpieczne, ponieważ w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. Jak odróżnić zwykłe upojenie alkoholowe od zatrucia? Nie jest to łatwe, gdyż część objawów jest podobna.

 Do objawów zatrucia, przed utratą przytomności, należą:
– bardzo silne wymioty (podobne jak przy zatruciu pokarmowym),
– drgawki,
– dezorientacja,
– zamroczenie.

Po utracie przytomności o zatruciu może świadczyć:
– płytki oddech,
– hipotermia (niska temperatura ciała),
– mniej niż osiem oddechów na minutę lub mniej niż jeden oddech na dziesięć sekund,
– występowanie wymiotów nawet po utracie przytomności.

Do śmierci, wskutek zatrucia, zachodzi głównie z powodu zadławienia się wymiotami. Dlatego dobrze, gdy w pobliżu pijącego jest inna osoba, która może udzielić pomocy po utracie przez niego przytomności. Aby zmniejszyć ryzyko zadławienia należy ułożyć nieprzytomnego w pozycji bocznej. Warto spróbować ocucić leżącego. Jeśli próby ocucenia nie przynoszą rezultatów, to najprawdopodobniej pijany zapadł w śpiączkę.

Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia z zatruciem, gdy dochodzi do napadów padaczkowych. Alkohol, zwłaszcza spożywany w dużych ilościach, wpływa na ludzki mózg, uszkadzając go i doprowadzając do ataków drgawkowych.

Jeśli w pobliżu nieprzytomnego jest inna osoba, to poza ułożeniem pijanego w pozycji bocznej, powinna ona niezwłocznie zadzwonić po pogotowie. Nawet jeśli okaże się, że było to zwykłe upojenie alkoholowe, eliminujemy ryzyko śmierci.

Poziom stężenia alkoholu we krwi, nawet po zaprzestaniu picia, nadal stopniowo wzrasta, dlatego trzeba bacznie obserwować stan nieprzytomnego przez cały czas.

Osoba, która przeżyła zatrucie alkoholem, powinna (po powrocie do zdrowia) zgłosić się o pomoc przy leczeniu uzależnienia, gdyż w zatrważającej większości przypadków zatrucie dotyczy osób pijących nałogowo.

O negatywnych skutkach nadmiernego spożycia alkoholu przeczytasz na stronie www.ebrodnica.pl