Neurologia w Kraju

Coraz częściej zaczynamy odczuwać silne bóle o podłożu neurologicznym. Powodem takiego stanu rzeczy, jest wpływ wielu czynników, które w pewnym okresie czasu mogą wywołać groźne schorzenia. Nikt, , nie lekceważy takich objawów. Być może, jest to przyczynek do poważnej choroby. Nie podjęcie działań w takim momencie, może oznaczać rychłe pogorszenie stanu chorego. Dlatego dobrym pomysłem jest, by wybrać się do neurologa, w celu ustalenia czy dane objawy są oznaką czegoś poważniejszego.

Jakie zadania stają przed neurologiem? Lekarzy tej specjalności interesują choroby układu nerwowego. Wśród częstych schorzeń neurologicznych występują:

– zapalenie opon mózgowych
– choroba Alzheimera
– choroba Parkinsona
– padaczka

Powyższe są dość poważne, ale nie można lekceważyć migren czy problemów ze snem, gdyż często są efektem nieprawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego.

Określenie stanu chorego nie należy do łatwych. Należy wziąć pod uwagę takie szczegóły jak stan fizyczny pacjenta, odruchy, ruchomość stawów, a oprócz tego, wykonuje się badanie dna oka i sprawdza chód oraz mowę. Wykonywany jest też test tzw. wyższych czynności korowych. Ocenia się w nim, m.in.: mowę, orientację, pamięć a także umiejętności czytania, pisania i liczenia. Wydaje się, że to nie potrzebne, jednak najlepsi lekarze potrafią dużo zdziałać na tej podstawie.

Jak wybrać solidnego neurologa? Wbrew pozorom, nie jest to duży kłopot. Wiele wiedzy na ten temat da nam sieć. W wyszukiwarce wystarczy umieścić frazę ‘neurolog Warszawa’, a po chwili otrzymamy ogromną ilość wyników, wśród których znajdziemy informacje na temat neurologów. Informacje można uzyskać także od rodziny czy znajomych, lecz nie zawsze chętnie o tym mówimy. Jednak nawet najlepszy specjalista nie ugra dużo, jeżeli nie będzie miał dostępu do świetnego sprzętu. Rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa to absolutnie konieczne badania, jednak wiele ośrodków nie dysponuje potrzebnym oprzyrządowaniem. Sytuacja ta ulega zmianie, gdyż powstaje coraz więcej prywatnych klinik. Jeżeli podpiszą one kontrakty z NFZ, to badania na najlepszym sprzęcie będą finansowane ze składek zdrowotnych, a nie naszej prywatnej kieszeni.