Jak pomóc choremu na depresję?

Szacuje się, że ok. 20-25% procent populacji ludzkiej przynajmniej raz w życiu cierpi na depresję.  Należy tu wspomnieć iż wg lekarzy depresja to nie chwilowe obniżenie nastroju spowodowane trudną sytuacją środowiskową. depresjaTo ciężka choroba o podłożu genetycznym.  Oczywiście główne jej objawy to odczuwanie smutku, niepokoju, lęku, przygnębienia, często anhedonii. Obserwujemy spadek energii życiowej, zaburzenia rytmów dobowych, snu, najczęściej w postaci wczesnego budzenia, spadek łaknienia. To specyficzny stan umysłu. Jeżeli w naszym otoczeniu ktoś choruje na zespól depresyjny, powinniśmy przyjąć w stosunku do takiej osoby specyficzną postawę:

  1. po pierwsze nie oceniać, musimy wykazać się tolerancją. Chory nie jest w stanie sam pokonać zaburzenia, on inaczej widzi Świat. Często nie wierzy w skuteczność jakichkolwiek działań. Nie stosujmy wobec jego sądów krytycznych uwag. Mówienie, że to „głupie” czy niemądre tylko pogłębia stres i przekonuje taką osobę o jej beznadziejności.
  2. wspierajmy chorego. Nie aktywizujmy go „na siłę”. To sytuacja analogiczna do ciężkiej infekcji z gorączką, nie podejmuje się wtedy aktywności tylko czeka na efekty leczenia. Osoba z depresją w miarę zdrowienia podejmie zwykłą aktywność. Należy cierpliwie czekać.

Skupmy się na tym aby chory nawiązał kontakt terapeutyczny.

Osobą właściwą do  udzielenia profesjonalnej pomocy jest lekarz psychiatra. Oczywiście w prasie i sieci znajdziemy wiele ogłoszeń np. psychologów, oferujących „leczenie depresji” to mrzonki, jedyna skuteczną formą terapii depresji jest kuracja farmakologiczna.  Tzw. pomoc psychologiczna ma wtórne znaczenie, umożliwia niekiedy zrozumienie choroby i to tylko w jej płytszych postaciach.

Ocenia się, ze tylko 5% pacjentów z depresją otrzymuje profesjonalną pomoc.

Osobom zainteresowanym pogłębieniem tematu leczenia depresji polecamy serwis prywatnej Kliniki od lat pomagającej pacjentom ze wspomnianym schorzeniem: http://medox.org.pl/depresja/leczenie.html

Znajdziecie tam Państwo podstawowe informacje o terapii farmakologicznej, przeciwdepresyjnym działaniu np. ziół, również opis leczenia światłem, polecamy.