Badania kierowców

Kierowanie samochodem lub innym pojazdem mechanicznym, to duża odpowiedzialność. Mimo, że udaje się przychodzi nam to zupełnie naturalnie, to trzeba wiedzieć, że bycie kierowcą nie jest przewidziane dla każdego. Istnieje wiele przeciwwskazań, które dyskwalifikują z możliwości wsiadania za ‘kółko’. Kto może o tym zadecydować? Oczywiście lekarze. Zła informacja jest taka, że wiele chorób uniemożliwia bezpieczne prowadzenie pojazdu. Najczęściej jednak, jesteśmy tego zupełnie nieświadomi, co powoduje, że narażamy siebie i innych ludzi. Dlatego też, zanim przystąpimy do egzaminów na prawo jazdy lub licencję kierowcy zawodowego, należy przejść specjalistyczne badania.

Badania dla kierowców zawodowych składają się z dwóch podstawowych części. Pierwsza część to psychotesty. Bada się nimi zdolność poprawnego reagowania w w ekstremalnych sytuacjach, reakcję na bodźce zewnętrzne czy też ogólny stan psychiczny badanego. To bardzo ważne, ponieważ możemy cierpieć na wiele zaburzeń natury mentalnej, które mogą nam przysporzyć kłopotów podczas prowadzenia pojazdów.

Szczegółowym testom poddaje się także wzrok potencjalnego kierowcy. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to szkolne wymienianie literek z tablicy (czego de facto można się szybko nauczyć!) To dużo bardziej skomplikowane testy, które badają pod uwagę biorą wiele elementów. Testuje się szybkość reakcji, widzenie przestrzenne czy też rozpoznawanie kolorów. Badanie takie dają pewność, iż kierowca zawodowy będzie potrafił zachować się w każdej sytuacji na ulicy.

Badań takich nie można przeprowadzić u byle jakiego lekarza. Należy skorzystać z usług specjalisty, legitymującego się prawem do wydawania orzeczeń w zakresie zdolności do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Jeżeli tego nie dopilnujemy, to badania będą zwyczajnie nie ważne. A z tego mogą wyniknąć niezbyt ciekawe sytuacje, zwłaszcza podczas nieszczęśliwego wypadku